«Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամն հովանավորել է Վիլնյուսում կայացած Յուրգիս Բալտրուշայտիսին նվիրված միջազգային կոնֆերանսը
«Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամն հովանավորել է Վիլնյուսում կայացած Յուրգիս Բալտրուշայտիսին նվիրված միջազգային կոնֆերանսը, որը կազմակերպել էր Լիտվայի մշակութային հետազոտությունների ինստիտուտը:
Կոնֆերանսին մասնակցել են գիտնականների տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Հայաստանից: Նրանք քննարկել են Բալտրուշայտիսի ժառանգությունը մշակույթի, պատմության, ճարտարապետության ոլորտներում միջոցառման հովանավորը «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամն էր:
Լիտվացի մեծանուն արվեստաբան Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անունն արդեն 7 տարի ամուր կամրջել է «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամն ու Լիտվան կրթության և մշակույթի ոլորտներում:
«Հայկական ճարտարապետության վերաբերյալ Յուրգիս Բալտրուշայտիսի թողած աշխատությունները մեծ արժեք են ներկայացնում և կարևոր են մեր մշակույթի պատմությունը սերունդներին փոխանցելու առումով: Ուստի մեզ համար կարևոր էր այս կոնֆերանսի կայացումը» -, ասել է հիմնադրամի հիմնադիր Հայկ Ալոյանը, ով ներկա է գտնվել կոնֆերանսին:
«Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամը ֆինանսավորում է Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անվան ամենամյա կրթաթոշակը՝ նախատեսված Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ճարտարապետության ֆակուլտետի ուսանողների համար:

Фонд «Петрос Алоян» выступил спонсором международной конференции, состоявшейся в Вильнюсе и посвященной Юргису Балтрушайтису
Фонд «Петрос Алоян» выступил спонсором международной конференции, состоявшейся в Вильнюсе и посвященной Юргису Балтрушайтису, организованной Институтом культурологии Литвы.
В конференции приняли участие ученые из разных стран, в том числе из Армении. Они обсудили наследие Балтрушайтиса в области культуры, истории и архитектуры. Спонсором мероприятия выступил фонд «Петрос Алоян».
Имя известного литовского искусствоведа Юргиса Балтрушайтиса вот уже 7 лет служит прочным мостом между фондом «Петрос Алоян» и Литвой в сфере образования и культуры.
«Работы Юргиса Балтрушайтиса об армянской архитектуре представляют огромную ценность и важны с точки зрения передачи истории нашей культуры поколениям. Поэтому для нас было важно провести эту конференцию», — сказал присутствовавший на конференции учредитель фонда Айк Алоян.
Фонд «Петрос Алоян» финансирует ежегодную стипендию имени Юргиса Балтрушайтиса для студентов архитектурного факультета Национального университета архитектуры и строительства Армении.